BELVÍZKEZELÉSI FEJLESZTÉSEK ANARCS KÖZSÉG TERÜLETÉN - CIKKSOROZAT: 2. RÉSZ -


Vízgazdálkodás

 

 

Vízkörforgás

Forrás: www.erdekesvilag.hu  (saját szerk.)

A különböző vízről készült tanulmányok, előadások, cikkek a víz definiálásakor szinte valamennyi esetben rámutatnak arra az alapismérvre, hogy ez a földfelszín felett és alatt megtalálható természetes kincs a Föld életében állandó körforgásban van és mennyisége lényegesen nem változik. Ebben a körforgásban jelenlévő természetes vagy mesterséges erők hatására bekövetkező mennyiségi és minőségi változásokat illetve azok eredőit nevezzük vízháztartásnak.

Vízgazdálkodás alatt egy tudatos emberi tevékenységet értünk, mely segíti a természet vízháztartását összehangolni a társadalom szükségleteivel. A társadalmi szükségleteink pedig igényeinkkel együtt nőnek és nőnek… A vízháztartás körforgását nagymértékben befolyásoljuk kibocsátással is, amikor természetes tiszta vizekből szennyvizet „állítunk elő” és küldjük tovább a nagy földi rendszerbe.

A vízgazdálkodás általános felosztása szerint (lásd: szerkesztett ábra) beszélhetünk vízkár-elhárítási és vízhasznosítási feladatokról, valamint közös szempontokat is lefedő területekről. Vízkárelhárítás a vizek kártétele elleni beavatkozást jelenti mind megelőző, mind konkrétan védekező formában. A mennyiségi (túl sok vagy túl kevés) problémákon túl foglalkozik a vízminőségi – kárelhárítással is. Vízhasznosítás alatt a vizek jellegéből adódó hasznok kiaknázását értjük. A vízkárelhárítást szolgáló, egyben ezzel és emellett hasznot is hajtó tevékenységek alkotják az ún. közös területeket.

 

Dr. Ligetvári Ferenc „A vízgazdálkodás vertikális tagozódása” ábrája alapján készült saját szerk.

A vízkárelhárítás feladatai leginkább állami, ill. önkormányzati felelősségvállalást és anyagi ráfordítást igényelnek. Az állami tulajdonban lévő vizek fogyasztók felé történő értékesítése, hasznosítása állami bevételt eredményezhet.

A vízgazdálkodási feladatokat más szempontok szerint is fel lehet osztani. Így beszélhetünk gazdasági ágazatok szerint való csoportosításról (ágazati vízgazdálkodás), gazdasági, közigazgatási vagy vízgyűjtőterület szerint lehatárolt felbontásról (területi vízgazdálkodás) illetve gazdálkodó egységeken belüli folyamatok vizsgálatával meghatározott (üzemi vízgazdálkodás) tematikákról is.

A vízgazdálkodási feladatokat különbözőképpen csoportosíthatjuk, de mindnek a vízkészleteinkkel történő szükségszerű gazdálkodás az alapja. Egy olyan gazdálkodás, mely természeti adottságokra épül, gazdaságos, fenntartható és szabályozott keretek között működik.

 

 

                                                                       Készítette: Mészáros Gergely

                                                        okleveles erdőmérnök, erdészeti szaktanácsadó

 

 

 

 

 

Felhasznált irodalom:

„Vízkörforgás” kép forrása: http://www.erdekesvilag.hu/NORVEGIA-VADREGENYES-TAJAIN/ (Utolsó letöltés: 2019.08.16.)

Dr. Ligetvári Ferenc (2011): A vízgazdálkodás alapjai Tankönyvtár https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0019_A_vizgazdalkodas_alapjai/ch01s04.html (Utolsó letöltés: 2019. 08. 16.)

Vermes László szerk. (1997): Vízgazdálkodás Mezőgazdasági Szaktudás Kiadó Ház - Budapest


Vissza